Domy nowoczesne przez długi czas były spotykane tylko na obszarach miejskich, ale ostatnimi czasy robią się coraz bardziej popularne na wsiach. Mają za zadanie wtapiać się w krajobraz, wyglądać skromnie, ale przestronnie.
Budynki projektowane w ten sposób wyglądają surowo, są pozbawione wszelkich dodatków i urozmaiceń, poza jednolitą elewacją wysokiej jakości, która ma stanowić wizytówkę domu. Okna mają najróżniejsze kształty i znajdują się w przeróżnych miejscach. Bardzo popularne są na przykład okna narożne lub ciągnące się przez kilka kondygnacji. Wejście do domu natomiast jest skromne i mało widoczne.
Materiały wykonania takich domów wydają się bardzo tradycyjne. Znajdziemy tu kamień, drewno i cegłę. Jednak ich kształt i kolor są różne od tych znanych z domów klasycznych. Szara barwa cegieł, biały tynk, prostokątne kamienne płyty i lakierowane drewno sprawia, że dom wygląda interesująco, ale i nowocześnie. Również i na dachach znajdziemy otwory okienne, mające za zadanie wpuścić trochę światła do pomieszczeń na poddaszu.
Domy nowoczesne z założenia muszą być energooszczędne, a zdarzają się nawet pasywne. Dlatego są budowane na prostych planach, najczęściej prostokątów. Zwarte bryły budynków powodują mniej strat ciepła. Przy wyborze tego typu budynków, ustalmy z architektem, jak bardzo chcemy oszczędzać energię. Czy wystarczy kontrolowanie zużycia, czy chcemy zainwestować we własne źródło. Z tego samego powodu budynki są najczęściej dwukondygnacyjne. Oszczędne zarządzanie energią ułatwia asymetria w położeniu okien. Od strony północnej jest ich mało i są niewielkie. Natomiast wielkie szklane płyty zauważymy od południa. Często domy tego typu wyposażone są w inteligentne systemy ułatwiające administrowanie budynkiem. Układ pomieszczeń w domu jest przemyślany, zgrupowany według przeznaczenia, a komunikacja ułatwiona i rozplanowana.
Domy nowoczesne to domy ludzi wykształconych, świadomie wybierających dom - nie tylko ze względu na jego wygląd, ale również wygodę i koszty utrzymania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKosztowna budowa domu
Następny artykułDom budowany z głową