Domy energooszczędne cieszą się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. W związku z dużymi kosztami eksploatacji domu, wielu inwestorów szuka korzystnych rozwiązań, pozwalających na jak największe oszczędności przez wiele lat w przyszłości.
Jeśli wpiszemy w wyszukiwarce hasło domy energooszczędne projekty, otrzymamy bardzo wiele wyników. Bez trudu znajdziemy dziesiątki a nawet setki tego typu projektów, które spełnią nasze wymagania zarówno pod względem finansowym, jak i pod względem naszych potrzeby mieszkaniowych. Warto jednak wiedzieć, który projekt domu energooszczędnego pozwoli nam na największe oszczędności i na jakie cechy takiego projektu powinniśmy w związku z tym zwracać największą uwagę. Oczywiście bardzo istotną cechą, która od razu powinna rzucić się nam w oczy, jest kształt bryły takiego budynku. Powinna być ona możliwie jak najbardziej zwarta. Oczywiście siłą rzeczy dom mniejszy będzie miał również mniejsze zapotrzebowanie na energię. Warto także zwrócić uwagę na takie elementy jak balkony oraz tarasy. Warto pamiętać, że nie może być ich zbyt dużo – wszystkie przeszklone powierzchnie sprzyjają niestety utracie ciepła.
Oczywiście wybierając projekt domu energooszczędnego powinniśmy także zwrócić dużą uwagę na parametry techniczne. Każdy projekt zawiera odpowiedni opis, w którym musi się również znaleźć informacja dotycząca zapotrzebowania danego budynku na energię. Jest to bardzo ważna informacja, która pozwala na oszacowanie kosztów późniejszej eksploatacji. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj i grubość ocieplanie. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla zmniejszenia strat ciepła. Dzięki dobremu ociepleniu możemy bardzo dużo zaoszczędzić, dlatego należy potraktować je przede wszystkim jako inwestycję, która będzie się stopniowo zwracać w trakcie eksploatacji budynku i ostatecznie będzie miała bardzo korzystny wpływ na rodzinny budżet powalając przeznaczy pieniądze na inne wydatki.